Tanečnice v nočním klubu a formy pracovního poměru

Práce tanečnice nebo hostesky v nočním klubu nemusí být nutně nějaká šmelina nebo snad černota. Když říkáme, že je to práce jako každá jiná, myslíme to alespoň částečně vážně. Především začínající tanečnice ale častokrát neví, jak to v klubech chodí. Tímto článkem tě proto chceme zasvětit do tajů nejčastěji uzavíraných právních forem pracovního poměru. 

Pracovat v klubu můžeš na základě těchto dokumentů:

Živnostenský list (ŽL)

Pro práci v klubu nejvíce doporučujeme zřízení živnostenského listu. V mnoha klubech s ním dosáhneš lepšího finančního ohodnocení a z celkového hlediska ti vlastní živnost dává víc svobody. Jeho založení není žádné drama. Stačí navštívit Živnostenský úřad v místě tvého bydliště a zažádat si o založení ,,Živnosti volné”. V jejím rámci můžeš uvést, že se věnuješ i dalším činnostem, a využít tak ŽL i pro další druhy práce. Pro hostesky a tanečnice je nejvhodnější činnost č. 78 (budeš zaškrtávat ve formuláři) – ,,Poskytování služeb osobního charakteru a pro osobní hygienu”, případně č. 73 – ,,Provozování kulturních, kulturně-vzdělávacích a zábavních zařízení, pořádání kulturních produkcí, zábav, výstav, veletrhů, přehlídek, prodejních a obchodních akcí”. Zřízení listu stojí 1000 Kč.

Po založení se musíš do 8. dnů nahlásit jako OSVČ (Osoba samostatně výdělečně činná) u své zdravotní pojišťovny a na Okresní správě sociálního zabezpečení. Ty ti vyměří výši měsíčních záloh (u samoplátců je letos 2 352 Kč na zdravotním a 2 544 Kč na sociálním). Částka bude jiná podle toho, jestli bude tancování tvoje činnost hlavní nebo vedlejší, a taky pokud jsi studentka nebo mamina na mateřské. Pozor, každý rok potom musíš dělat daňové přiznání, ale ani to není žádná velká věda. Nám se nejvíce osvědčil právě ŽL a to už jen proto, že na něj můžeme odpracovat libovolné množství času. I v klubech jsou jim nejvíce otevřeni. S ŽL je to nejjednodušší pro všechny zúčastněné strany

Dohoda o provedení práce (DPP)

Tuto dohodu můžeš písemně uzavřít pouze s jedním zaměstnavatelem. Skvěle se hodí pro dlouhodobější typ brigády. Pozor na hranici počtu odpracovaných hodin, dělá totiž jen 300 hodin za rok. Co se týče zdravotního a sociálního pojištění, záleží, zda příjmem překročíš částku 10 000 Kč (což se většinou stane a v tom případě by za tebe měl obojí platit zaměstnavatel). Pokud si 10 000 Kč touto formou nevyděláš, nezapočítává se ti výdělek k důchodu (i z tohoto důvodu je lepší spíše ŽL). Tvůj daňový základ je každopádně individuální záležitost dle výše výdělku, a i když se tě 15 % daň z příjmu týká, nemusí to znamenat, že ji státu skutečně odvedeš (můžeš totiž dostat např. slevu na poplatníka ad.). 

Dohoda o pracovní činnosti (DPČ)

S tímto druhem dohody můžeš odpracovat průměrně 20 hodin týdně, v rámci roku (52 týdnů) tedy skoro 4x více než na DPP. Stejně jako DPP ji uzavíráš písemně, ale tentokrát klidně s větším počtem zaměstnavatelů. Tenhle typ dohody je výborný na pravidelný přivýdělek např. při mateřské a uzavírá se také v některých případech, kdy tě pracovat posílá úřad práce. Jestli nemáš žádný jiný příjem, nejsi evidovaná na pracovním úřadě a máš s touto dohodou příjem mezi 3 000 Kč – 13 350 Kč, musíš si sama platit minimální měsíční zálohy na sociální a zdravotní. Výdělek nižší než 10 000 Kč se Ti opět nepočítá k důchodu a tím pádem je opět výhodnější založit si ŽL.

Jiné formy

Nabízejí se samozřejmě i další možnosti. Některé tanečnice třeba písemně uzavírají smlouvy zavádějící, a vydělávají více v rámci ústní dohody. Jiné na to úplně dlabou a pracují na černo. Je na tobě, jak se rozhodneš a co ti bude vyhovovat. Měj ale na paměti, že kontroly chodí často a někdo tě může pěkně plácnout přes prsty. Když máš smlouvu, máš i víc práv.  My doporučujeme být poctivé a mít vše v pořádku. 

Problematika pracovních poměrů se ti na první dobrou může zdát komplikovaná, ve finále to ale tak složité není.  Konzultaci na téma poplatků za zdravotní a sociální pojištění ti ráda za pár korun podá každá dobrá účetní a v případě potřeby s tímto umíme odkázat na informované i my. Opravdu však doporučujeme založení živnostenského listu. Vyplatí se ti nejvíce.?

Tags: , , , ,

Kategorie:

Autor příspěvku: Lída

Datum: 14.2. 2020

Čtěte také